Denár 36 př. Kr., italská mincovna
Katalog: BMC 33, Crawford 540/2, Sear 315, Syd. 315
Váha: 3.79 g
Exemplář z mnichovské aukce Giessener Münzhandlung aukce 20, rok 1981, položka 135.
Chrám zobrazený na reverzu mince v době ražby ještě nebyl dokončen. Kometa na štítu chrámu Divi Iuli je tzv. sidus Iulius. O této kometě píše Plinius (přibližně v roce 94 n.l.):
"Pouze na jednom místě na Zemi, totiž v Římě, se kometa uctívá v chrámu, neboť ji Divus Augustus vyhlásil za velmi příznivé znamení pro sebe. Objevil se totiž na počátku jeho vlády během her, které konal na počest Venus Genetrix krátce po úmrtí svého otce Caesara, v rámci kolegia, které ještě Caesar založil. Vyjádřil svou radost těmito slovy: 'Právě během dnů mých her byla na severní části nebe sedm dní vidět vlasová hvězda; vyšla v jedenáctou denní hodinu, byla velmi zářivá a viditelná ve všech zemích. Lidé věřili, že tímto znamením se signalizuje přijetí duše Caesara mezi nesmrtelné bohy; a proto bylo toto znamení umístěno na obraze jeho hlavy, který byl později zasvěcen na fóru.'"
Tak se o své radosti veřejně vyjádřil, přičemž v nitru byl pevně přesvědčen, že hvězda vyšla právě pro něj a že s ní vyjde – a to, abychom byli upřímní, k uzdravení světa.
Mince je originál, za což ručíme doživotně vrácením peněz.